Product Details:
| Production Capacity | 5000 Pieces/hr |
| Glass Size | 150 ml |
| Material Processed | PET |
| Machine Weight | Upto 2500 Kgs |
| Cup Size | 200 ml |
| Voltage | 220 , 440 Volt |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Automation Grade | Automatic |
| Raw Material | Single Side Poly Coated Paper |
| Phase | Single/ Three Phase Power Supply |
| Power | 3.5 Killowatt |
| Certification | ISO 9001 |
| Item Condition | New |
| Model Name/Number | HMI-100 PRO |
| Power Consumption | 3.5 Killowatt |
| Weight | 2500 Kgs |
| Materials Applicable | Single Side Poly Coated Paper |
| Glass Material | Single Side Poly Coated Paper |
| Machines Speed | 90-110 Cups Per Minute |
| Products Type | Paper Cups And Paper Glasses |
| Size | 100-300 Ml |
| Material | Paper |
| Paper Gsm | 150-250 GSM |
| I Deal In | New Only |
| Brand | HINDMADE |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Usage/Application | Fully Automatic |
| Capacity | 10-20 ton/day |
| Model Name/Number | HMI-100 |
| Glass Size | 40 ml - 330 ml |
| Brand | Hindmade Machinery |
| Raw Material | Single Side Poly Coated |
| Speed | 55-70 Cups Per Minute |
| Cup Size | 40ml-330ml |
| Power | 3.5 Killowatt |
| Warranty | 5 Years Warranty |
| Weight | 2200 |
| Machines Speed | 55-70 Cups Per Minute |
| Phase | Single Phase |
| Running Duration | 22 Hours Continously |
| Size | 40-330 Ml |
| Material | Paper |
| Paper Gsm | 130-270 GSM Paper |
| I Deal In | New Only |
| Voltage | 220 Voltage |
| Automation Grade | Automatic |