Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Production Capacity | More than 500 pieces per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Weight | 2200 |
| Phase | Single,Three Phase |
| Material Processed | Single Side Poly Coated Paper |
| Brand | HINDMADE |
| Cup Size | 0-100 ml |
| Warranty | 5 Years Warranty |
| Certification | ISO 9001 |
| Item Condition | New |
| Power Consumption | 3.5 Killowatt |
| Products Type | Paper Cup & Paper Glass |
HINDMADEFully Automatic Paper Cup Making Machine Per Minute - 60-70 Cups, With 5 Years Warranty & 5 Sensors Inbuilt
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Production Capacity | More than 3000 cups/ hr |
| Machine Weight | 2300 |
| Brand | Hindmade |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Material | MS |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Cup Size | 330 ml |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Dimension | 2700 x 1350 x 1800mm (L x W x H) |
| Power Consumption | 3.5 kW |
| Motor Brand | CR Motor |
Fully Automatic Indian Made Paper Cup Making Machine